Konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego to zazwyczaj wynik zaniedbania, czasem uszkodzenia mechanicznego (złamanie zęba, okaleczenie itp.) czy stanu zapalnego przyzębia. Wówczas przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego to jedyny skuteczny sposób leczenia. Wykonujemy: ekstrakcje zębów, nacięcie ropni, usuwanie zmian na błonie śluzowej, podcięcie wędzidełka wargi i języka, resekcje-czyli odcięcie wierzchołka korzenia.
Nasze gabinety zapewniają szeroki zakres zabiegów dzięki specjalistycznemu sprzętowi, umiejętnościom i doświadczeniu lekarzy. Nasi chirurdzy zapewniają profesjonalne i bezstresowe zabiegi, które wykonywane w znieczuleniu są bezbolesne.
Ekstrakcja (usunięcie) zęba
Wykonywana jest kiedy nie jest możliwe leczenie zachowawcze, łącznie z leczeniem kanałowym (niedrożne kanały), protetycznym, ortodontycznym lub gdy występują stany chorobowe przyzębia. Usuwa się również zęby złamane lub pęknięte (np. w wyniku wypadków). Usunięcie zęba następuje po zerwaniu ozębnej oraz jego rozchwianiu. Wraz z zębem z zębodołu usuwane są wszystkie pozostałości, czyli zmiany zapalne. Czy ekstrakcja zęba boli? Każde usunięcie zęba wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Kiedy jednak przestanie ono działać, pacjent może odczuwać pewne dolegliwości bólowe, które miną po niedługim czasie. Bezpośrednio po usunięciu zęba, na minimum 20 minut należy mocno zagryźć gazik, który zatamuje krwawienie oraz zapobiegnie wypadaniu skrzepu, który utworzy się w pustym zębodole. Z kolei usuwanie ósemek (zębów mądrości) wymaga tzw. dłutowania, czyli rozcięcia błony śluzowej, usunięcia zęba trzonowego z otaczającej go kości oraz zaszycia rany. Dłutowanie zęba stosuje się w przypadkach, gdy ząb jest częściowo lub całkowicie zatrzymany w kości, przez co powoduje dolegliwości bólowe. Po usunięciu zęba należy spożywać półpłynne i chłodne pokarmy.
Resekcja zęba
Czyli resekcja wierzchołka korzenia zęba, to zabieg usunięcia wierzchołka korzenia, wykonywany, gdy leczenie kanałowe (endodoncja) nie przynosi porządanych efektów, w obrębie wierzchołka korzenia znajduje się stan zapalny kości ostry lub przewlekły jak torbiel, ropień lub ziarniniak, a zmiany nie przekraczają długości 1/3 korzenia zęba. Zabieg resekcji zęba wykonuje się poprzez nacięcie śluzówki w okolicy korzenia i wycięcia “okienka kostnego”, a następnie usunięciu chorobowo zmienionych tkanek łącznie z wierzchołkiem korzenia. Po wykonaniu zabiegu chirurg szczelnie wypełnia kanał korzeniowy od strony jego wierzchołka, następnie zaszywa ranę. Przeciwskazania do resekcji zęba to cukrzyca, nadciśnienie, ciąża, choroby tarczycy. Czy resekcja zęba boli? Przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje się znieczulenie miejscowe, dzięki któremu sam zabieg przebiega bezboleśnie, jednak po ustąpieniu działania znieczulenia przez pewien czas występować mogą ból i opuchlizna.
Podcięcie wędzidełka języka i wargi górnej
Wędzidełko wargi górnej to pionowy fałd błony śluzowej w kształcie trójkąta, biegnący w linii środkowej od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego szczęki. Najczęstszą wadą jest wrodzony przerost wędzidełka lub jego nieprawidłowy przyczep. Prowadzi to do powstania szczeliny (diastemy) pomiędzy przyśrodkowymi zębaci siecznymi. Stwarza to problemy ortodontyczne, periodontologiczne, logopedyczne, protetyczne oraz estetyczne, co jest zatem wskazaniem do podcięcia wędzidełka. Podcięcie wędzidełka języka jest niezbędne w sytuacji, gdy ogranicza swobodę ruchów języka. Czy podcięcie wędzidełka boli? Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dlatego podcięcie wędzidełka przebiega bezboleśnie.
Leczenie ropnia okołozębowego
Ropień okołozębowy to kulista zmiana z wnętrzem wypełnionym ropą. Towarzyszy jej ból oraz nierzadko opuchlizna, nieprzyjemny zapach, gorączka. Powstaje w wyniku nagromadzenia się bakterii, które prowadzą do stanu zapalnego, wskutek skaleczenia (np. od ostrego szczotkowania czy skaleczenia pokarmem), chorób przyzębia, które powodują powstanie ropnia na dziąśle (czasami w ogóle nie stykającego się z zębem) lub w wyniku obumarcia miazgi (nerwu) zęba tj. ropień okołowierzchołkowy lub podokostnowy. Nacięcie ropnia wykonuje się w celu usunięcia ropy i zmniejsza bólu. W przypadku, gdy występuje na dziąśle polega na nacięciu dziąsła, jeżeli zaś zmiana występuje w okolicy wierzchołka korzenia zęba, koniecznie jest otwarcie zęba i usunięcie zainfekowanej miazgi. Udrożnienie kanału pozwala na odpłynięcie ropy. W skrajnych przypadkach koniecznie jest całkowite usunięcie zęba.
Bezpieczeństwo
Jeżeli pacjent cierpi na choroby przewlekłe, takie jak np. zaburzenie krzepliwości krwi, schorzenia układu krwionośnego lub oddechowego, cukrzyca czy inne dolegliwości, przed przystąpieniem do każdego zabiegu chirurgicznego zobowiązany jest poinformować o nich stomatologa oraz wykonać stosowne badania, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim o braku przeciwskazań do zabiegu. Niekiedy, w zależności od zaleceń lekarza, konieczne może okazać się odstawienie przyjmowanych leków na czas określony przed zabiegiem lub przyjąć inne leki, wskazane przez lekarza prowadzącego.