“Lepiej zapobiegać niż leczyć” – to chyba jeden z najpopularniejszych cytatów w mowie potocznej. Stomatologia rozumie to powiedzenie niezwykle dobrze. Schorzenia jamy ustnej, w większości przypadków, są niestety następstwem długotrwałych zaniedbań higienicznych. Dlatego profilaktyka stomatologiczna to niezwykle istotny element opieki medycznej, który pozwala zachować nie tylko zdrowie zębów, ale także całego organizmu (pamiętajmy, że zdrowe zęby zmniejszają również ryzyko innych chorób) oraz zachować dobre samopoczucie. Nic tak nie działa jak zdrowy i pełny uśmiech! 🙂
Jak dbać o higienę zębów?
Pierwszym krokiem do tego, aby nasze zęby były zdrowe jest regularna higiena jamy ustnej. Oznacza to, że codziennie powinniśmy szczotkować zęby minimum dwa razy, chociaż najbezpieczniej jest szczotkować je po każdym posiłku, zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy, wypiciu kawy czy herbaty. Osoby palące są szczególnie narażone na choroby zębów, jak i całej jamy ustnej, więc i one powinny kłaść szczególny nacisk na częstość szczotkowania. Kolejną metodą jest użycie nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem, aby usunąć resztki pokarmu spomiędzy zębów. Należy pamiętać, że sposoby te należy traktować jako uzupełnienie szczotkowania, a nie jako ich zamiennik. Ponadto ograniczenie spożywania słodkich napojów i pokarmów znacząco wpływa na poprawę zdrowia zębów. W naszym gabinecie przeprowadzamy także szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej, który pozwala nauczyć pacjenta jak czyścić zęby, jakiej pasty do zębów używać, jak dobierać szczoteczki czy jak korzystać z nitki dentystycznej.
Na czym polega profilaktyka stomatologiczna w gabinecie?
To przede wszystkim regularny “przegląd” uzębienia, którego celem jest wczesne wykrycie chorób zębów czy dziąseł oraz dodatkowe czynności zapobiegające ich występowaniu i nawrotom. Stomatologa powinniśmy odwiedzać regularnie, mniej więcej co pół roku. Jeżeli będzie to konieczne, powinniśmy wykonać też dodatkowy, zalecany na danej wizycie zabieg profilaktyczny, którym może być:
Piaskowanie, czyli usuwanie osadu z zębów
Piaskowanie to zabieg polegający na usunięciu zewnętrznego osadu, przebarwień i płytki bakteryjnej, powstałych na przestrzeni czasu. Do piaskowania zębów używa się mieszanki wody, dwutlenku sodu i różnych substancji zapachowych, stosowanych pod odpowiednim ciśnieniem powietrza. Czy piaskowanie zębów boli? Zabieg ten jest bezbolesny, trwa stosunkowo niedługo, natomiast po jego przeprowadzeniu stosuje się polerowanie wypiaskowanych powierzchni. Zabieg ten jest szczególnie ceniony przez zapobieganie takim przypadłościom jak np. paradontoza.
Skaling zębów, czyli usuwanie kamienia nazębnego
Kiedy osad nie jest regularnie usuwany np. przez piaskowanie, a zwykłe szczotkowanie nie wystarczy, mineralizuje się i tworzy kamień nazębny. Wówczas należy go usunąć poprzez skaling, czyli przy użyciu ultradźwięków. Czy skaling zębów boli? Podobnie jak w przypadku piaskowania, zabieg ten jest bezbolesny, ale jeśli zęby posiadają odsłonięte szyjki zębowe lub występuje stan zapalny dziąseł, pacjent może odczuwać ból, jednak można zastosować miejscowe znieczulenie. Skaling to przede wszystkim zapobieganie chorobom przyzębia, likwiduje również przykry zapach z ust i usuwa niebezpieczną płytkę bakteryjną.
Lakierowanie zębów, czyli fluor zabezpieczający zęby
Lakierowanie zębów to nic innego jak pokrycie zębów specjalną warstwą fluoru, który chroni przed próchnicą i częstą przypadłością, jaką jest nadwrażliwość zębów. Zabieg ten stosuje się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, a poprzedza skalingiem czy piaskowaniem – w zależności od stopnia zanieczyszczenia zębów. Lakierowanie, podobnie jak skaling czy piaskowanie, jest bezbolesne.
Lakowanie zębów, czyli profilaktyka zębów stałych u dzieci
Lakowanie zębów to przede wszystkim zapobieganie próchnicy u dzieci. Zagłębienia zębów wypełnia się lakiem, który charakteryzuje się dużą trwałością. Zabieg ten, tak jak lakierowanie jest bezbolesny, stosuje się go wyłącznie na zębach stałych trzonowych. Wymaga też okresowej kontroli.